SONSUZ ŞÜKRAN KÖYÜNDE SANATÇILARLA RÖPORTAJ.

Konya’nın Hüyük İlçesi Çavuş kasabası sonsuz şükran köyünde sanatçılar ile tanışıp röportajlar yaptık. Kamer Batıoğlu Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun profesyonel anlamda resim yapmakta.

-Buradaki evleri satın alarak buradan çalışmalar yapıyorsunuz sanırım.

Bu Mehmet Taşdiken’in bir projesi sanat köyü kurdu. Kendiside Çavuş köylü. Amacımız köylü olmak. Gelip burada eski değerlerimizi yeniden kazanmak öğretmek değil öğrenmek bu amaçla geldik. Çook güzel 300 yıl önceki Selçuklu mimarisine göre yapılmış kerpiç evlerde oturuyoruz. Çok keyifli hepimiz burada gerçekten çok mutluyuz.

-Nereden esinlendiniz nerden böyle bir şey aklınıza geldi? Kendiniz nerede yaşıyordunuz daha öncesi?

Ben İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul’da da  Mehmet beyle belirli sürelerle toplantılarımız olur. O toplantılarda gelişen Mehmet beyde bunu proje haline getirdi. Bu şekilde bende her zaman bir köy özlemi vardı. Kendimi çok şanslı hissediyorum. ARTIK BENİM BİR KÖYÜM VAR.

– Burada şu ana kadar resimleriniz sergilendi herhalde, Ne kadar resminiz sergilendi acaba?

Şimdi sergi halinde değil de burada şu anda Belediyenin Çavuş Belediyesinin yaptığı bir sanat festivali var. Bizde sonsuz şükran sanat köyü olarak Belediyemizi destekledik. Bu amaçla buraya bir sürü ressam arkadaşlarımız geldi. Festival boyunca gündüzleri hepimiz şövalelerimizde tuvallerimizde resimler yapmaya çalıştık. Gelen izleyiciler bizlerle sohbet imkanı buldular. Hem yaptığımız tabloları izlediler.

– Kendisini tanımak istediğimiz diğer ressam.

İsmim Rüzgar Fidan. Bende sanat günleri kapsamında davet edilen sanatçılardanım. Benim burada yapmış olduğum şey her gün bir tane 70 yaş üzeri köylülerden birinin portresini yapıyorum. Sanat günleri süresince. İstanbul’da yaşıyorum. Kırk yıldır resimle uğraşıyorum. Bu etkinliğin  çok başarılı ve gerçekten elit buluyorum. Parçası olmaktan da büyük keyif alıyorum.

– Sizin burada eviniz var mı?

Hayır ben davetliyim, dışardan davetliyim. Beni köy hayatım zaten çok yaşadığım bir şey kendi köyüme sık sık giderim. Burayıda çok keyifli buldum evler çok güzel buradaki arkadaşlar oluşan şeyler çok güzel. Yapılan işler çok güzel. Parçasıyım bundan da keyifliyim.

Daha önceden de tanıdığımız Dr. Melek Günbey yine keçe çalışmaları ve resim çalışmaları ile katıldı. Sonsuz şükran köyünde Kamer Batıoğlu’nun evinin dış duvarında herkesin ilgisini çekmekte.

 

 

 

YÖRÜK HABER AJANSI ; KAYNAK GÖSTEREREK HABERLERİMİZİ İSTEDİĞİNİZ YERDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ ;  YHA ve  Yurtta sonhavadis gazetesi sahibi Gazeteci Yazar Mehmet GARİP

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s