YENİŞARBADEMLİ’DE TOKİ İÇİN ÇALIŞMALAR SON SURAT DEVAM EDİYOR.

DSC02365Isparta’nın Yenişarbademli İlçesine toplu konut idaresi tarafından konut yapılması için çalışmalar devam etmekte. Yenişarbademli belediye başkanı Mustafa Erdem TOKİ ile ilgili değerlendirmede bulundu.

İlçemizde TOKİ ile ilgili çalışmaları başlattık. Bir anket formumuz var TOKİ ile ilgili TOKİ 2013 yılı için nüfusu 40 binin altında olan yerleşim birimlerinde toplu konutun talebinin belirlenmesine yönelik bir anket. Bununla ilgili formu vatandaşlarımıza dağıttık. Bunu doldurdular şu an itibari ile 130 konut talebinde bulunan Yenişarbademlili vatandaşımız var. Bunları biz Başbakanlık toplu konut idaresine götüreceğiz Kaymakam beyle birlikte. İlçemize 130 konut 8 – 9 konut apartmandan oluşan bir site yapma çalışmasını başlatacağız inş-Allah. Bu da Ocak ayının içerisinde herhalde gerçekleşir. Mart ayında yasal prosedürünü tamamlarız.

Tercih olan konutlar 2 oda bir salon artı 3 oda bir salon tercihleri var. İki oda bir salon 80 – 85 m²    olacak. Bunlarında birim fiyatları 80 – 85 bin TL gibi bir para tutarında olacaklar. Bu 80 – 85 m² olan konutların %12 sözleşme imzalandığında %12 ödenecek. Buda 10 – 12 bin lira gibi bir para tutuyor peşinatı ile birlikte 4 bin lirada peşinatı var. 180 ay vadesi bu vadede konutlar bittikten sonra başlayacak.  Ancak 100 m² konut 3 oda 1 salon ve 130 m² olan sosyal konutlardan talep edilirse bu konutlarda ödeme vadesi 10 yıl 120 ay ödeme şeklide bunların %15 peşin ödeyecek m²’si 1000 TL den hesap ediliyor. 100 m² konut 100 bin lira 130 m² konut 130 bin lira. 130 m² konut talep ederse vatandaşımız 130 bin liranın %15 ini peşin ödeyecek. Bunu da sözleşmeyi imzaladıktan 4 ay sonra başlayacak konutlar yapılmaya devam ederken ve 10 yıl içerisinde ödeyecek. 100mk ve üzerindeki konutların ödeme şartları biraz daha ağır. Tabi ki bu tercih meselesi daha geniş evlerde oturmak isteyen vatandaşlarımız daha geniş olanı alacak. Başvuru sahibi 25 yaşının üstünde olacak.  Gelirleri 2600 liranın altında 2600 liraya kadar gelir gurupları müracaat edecekler. Daha üst gelir gurupları müracaat edemeyecekler. Üzerlerine herhangi bir konut kaydı olmayacak Yenişarbademli’mizde bütün bunlara haiz olduğu zaman TOKİ’yi başlatıyoruz.

Ter olarak ta mevcut şu andaki Jandarma karakol binamızın bulunduğu arsanın güney cephesi Kurucova  ve  Gölkonak tarafına bakan güney batısındaki hazineye ait olan arsa 13 dönüm ve belediyemize ait olan bir yer var toplamda 16 dönüm bir arazi üzerine yerleştireceğiz. 8 blok apartman olacak bu 8 blok apartmanın 128 konut olacak artırırlarsa bir blok daha apartman yapıla bilir. Her bir apartman iki bitişik nizam esasına göre önlü arkalı cepeli gibi düşünüyoruz. Tabi o projede değişebilir. 16 tane daireden oluşacak bir bina 4 der katlı olacak 12 buçuk metreyi geçmeyecek Milli park genel müdürlüğünün bize verdiği talimatlar doğrultusunda belediye imar planımızda da bunu belirledik zaten.

–          TOKİNİN GELMESİNİN YENİŞARBADEMLİ İÇİN ARTILARI NEDİR.

Yenişarbademli’mizin nüfusuna doğrudan hükmedecek. 130 konut 2 şer kişi otursa 260 kişilik bir nüfus artışına sebep olacaktır burada ikamet eden nüfus. Bizim ilçemizin nüfusu 9 – 10 bin civarındadır.  Buraya kayıtlı olarak ama burada ikamet etmiyorlar. Burada olan 2 bin civarında bir vatandaşımız var. Minimum 260 gibi bir rakam bir nüfus artışına sebep olacak. Tabi bu yazlık olarak kullanılma eğilimi var. Yenişarbademli’de 6 -7 ay kalacaklar. Bunun dışında MYO var bunların müthiş bir şekilde ev talebi var.  Bu çocuklarımızın işte burada kirada kalıyorlar daha muntazam kaloriferli bir yerde ikamet ettirmiş olacağız. İsteyenler kiraya verebilir istemeyen oturabilir. Dolayısı ile vatandaşlarımızı Yenişarbademli’mize çekmiş olacağız. Daha bir şehir görünümü olacak.  Hısım akraba sosyal ilişkilerimiz daha bir sıkı olacak daha bir kalabalık olacağız.

YÖRÜK HABER AJANSI ; KAYNAK GÖSTEREREK HABERLERİMİZİ İSTEDİĞİNİZ YERDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ
YHA ve Yurtta sonhavadis gazetesi sahibi Gazeteci Yazar Mehmet GARİP

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s