ANTALYA AKSUYA KÖTEKLİ YÖRÜKLERİ NE İSTİYOR?

DSC02530Antalya’nın Aksu İlçesinde Kötekli Yörüklerini ziyaret ettik. Derneklerinin amaçlarını ve o bölgede isteklerini dinledik.

 

Antalya Aksu Kötekli Yörükler’i Derneği Başkanı Veli Altıntaş; derneğimiz 2012 yılında kuruldu. Dernek imizin amacı Köteklilerin nerelere kadar kollarının uzandığını bulmak.  Bunları birleştirmek kaynaştırmak. Bu Yörük kültürünü ilelebet yaşatmayı düşünüyoruz. Gidebildiğimiz kadar bize yakın olan şenliklere katılmaya çalışıyoruz.

–       Yeni bir dernek olmanıza rağmen hırslı olduğunuzu gördük. Bir çok yere katılmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda bilgi alalım.

Derneğimiz yeni bir dernek ama bu bizim eskiden beri örf adetlere daha yatkındır. Arap, Gelin, Deve oyunu yapmaya yatkınız. Eskidende buralara da yapılan düğünlerde bu oyunlar yapılırdı. Köteklinin düğünü böyle güzel şen ve neşeli geçer.

–       Az sonrada burada çalıp söyleyeceklerde çalıp söyleyen arkadaşlarınız varmış.

Tabi burada Kötekli olmayan akrabalarımızda var. İbrahim Kurthan Kara hacılı Yörüklerindendir kendisi ( Yörük Doktorunun torunu) Bu gün aramızda birde siz varsınız Honamlı, Gedikli Yörüklerinden birde eniştem var Sarı Keçili Yörüklerinden diğerleri kötekli Yörüklerinden. Bu gün burada küçük bir yaren gecesi yapmayı düşünüyoruz.

–       Buraya geldiğimde konuşmalarımızın arasında bir duyum aldım gelen tüm partililerden buraya bir kültür merkezi istemişsiniz. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Şimdi bizim Aksumuzda Muğla’ya Fetiye’ye  gidiyoruz orada belediyenin kültür merkezleri var. Orada kış günlerinde güzel yaren geceleri yapıyorlar. Bizde onlara katılıyoruz çok mükemmel oluyor. Bu Antalya’nın Aksu ilçesi Antalya’nın güneye açılan bir kapısı burada Perge, Expo, oteller ne bileyim havaalanı turizm burada. Yörük örf ve adetlerinin çok harman attığı bir yer burası teke yöresi. Biz burada bir kültür binası istiyoruz. Bu kültür binasında Kürdü ile Alevisi ile Çerkezi ile hepsi buradan yararlansın sadece Yörükler olarak ayrımcılık yapmıyoruz. Birde burada bir Yörük obası istiyoruz. Burada havaalanı çevresinde ormanlığımız var hep kurşunlu şelalesi bölgesindeki ormanlığımız var.  Bu ormanlık içerisinde çok büyük bir Yörük parkı istiyoruz. Buralarda çadırlar, develer, eşekler çeşitli hayvanlar içinde gözleme yapan kadınlar satış yapılan yerler. Büyük bir yer istiyoruz.

–       Derneğinizin birde Kadın kolları başkanı var birde kendisini tanıyalım.

Kötekli körüklerinden Kadın kolları Başkanı Dudu Çetin. Derkimizde kültürümüzü tanıtıyoruz. Kızlara gençlere aktarıyoruz.

–       Kötekli Yörükleri Aksuya bir şey isterken kendilerini düşünmeyip çevresinde herkesi düşünerek istiyorlar. İstediklerini gözlerimin önünde canlandırınca olmayacak bir şey değil. Dışarıdan gelen yabancılara kültürümüzü onların ayağına getirerek onlara sunmak çok güzel bir fikir. Umarım yetkililer dikkate alır.

YÖRÜK HABER AJANSI ; KAYNAK GÖSTEREREK HABERLERİMİZİ İSTEDİĞİNİZ YERDE YAYINLAYABİLİRSİNİZ
YHA ve Yurtta sonhavadis gazetesi sahibi Gazeteci Yazar Mehmet GARİP

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s